Alex Vargas synger farvel til Aretha Franklin
I 2018 måtte vi tage afsked med nogle af de allerstørste inden for kunsten og kulturen. Heriblandt sangeren, sangskriveren, skuespilleren og borgerrettighedsforkæmperen Aretha Franklin.
I løbet af hendes karriere indspillede Aretha 112 hitsingler, vandt 18 Grammy Awards og står i dag som en af de bedste sælgende kvindelige artister nogensinde med mere end 75 millioner solgte albums verden over.
Herhjemme blev det Alex Vargas som i søndags fik æren af sige farvel til ”The Queen Of Soul” med denne intime version af ”Natural Woman”, da TV2 så tilbage på “De Største Øjeblikke” fra 2018.
Seneste nyt
Flere nyheder
Fire af Danmarks stærkeste stemmer hylder og fortolker Brian Wilson, hjertet og hjernen bag de mesterlige The Beach Boys.
Jacob Dinesen tager på solo tourné til efteråret
Jacob Dinesen har på få år udviklet sig fra talentfuld sønderjysk sangskriver til et af de mest markante navne på den danske rock- og americana-scene.
Kærelighed & Død vender tilbage – 6 unikke aftener i Aarhus og København
En samtalerejse gennem det største og det sidste med Anders Agger og husorkesteret bestående af Tina Dickow & Helgi Jonsson samt særlig gæst, sognepræst og samfundsdebattør, Sørine Gotfredsen.