CHEFF Records fejrer 10års jubilæum

I 2021 er det 10 år siden at CHEFF ændrede dansk rap for altid. Til efteråret fejres jubilæet med en kæmpe koncert i K.B. Hallen!

For de fleste er det nok let at huske, da KIDD, TopGunn, Klumben og ELOQ pludselig kom ridende ind på den danske musikscene på en tsunami af medvind så stor, at CHEFF RECORDS på rekordtid kunne lægge soundtracket til en hel ungdomsgeneration. Med en blanding af enormt talent, god forretningssans og en bekymringsfri fremtoning udviskede de datidens genredefinitioner og gjorde et hyggeprojekt til populærkultur i et omfang, som dansk rap aldrig tidligere havde formået.

Set indefra var det hele bare noget, der skete. En hurtig overgang fra at sidde og indspille på et drengeværelse til at spille legendariske koncerter til Distortion og i Store Vega og have sine sange på repeat til alle fester i landet. Der var ingen planer eller strategiske overvejelser bag succesen, så der skulle gå nogle år og en podcast, før det rigtig gik op for dem, at dét, de havde skabt, var en milepæl i dansk musik.

Helt uden hensigt ruskede den ukendte gruppe af originale lyddrenge godt op i normerne på den danske musikscene og overtog den, og i anledningen af efterrefleksion og deres tiårs jubilæum er de gået sammen for at fejre, at det skete.

Original livsstil siden 2011. I bund og grund er alle medlemmer de samme. Den eneste forskel er, at alle har ”løftet deres egen biks”, som ELOQ beskriver det, og det kan mærkes på musikken.
”Alle har enorm respekt for hinanden, fordi vi hver især har gjort så meget siden. Det er sejt. Vi har været væk fra hinanden, men alle har fulgt med, højnet niveauet og haft succes med deres. Vi er fulde af gode oplevelser og har lavet nogle sindssyge ting, og det smitter af på produktet,” forklarer han.

De ved alle, at de skabte deres levevej tilbage i 2011. I dag laver Klumben dansktop og var kilden til det største pophit i 2020, ”Solhverv”, sammen med Humørekspressen og Lord Siva. ELOQ har arbejdet med MØ og The Minds of 99 og laver musik til den nye sæson af Borgen og andre kommende Netflix-serier. KIDD har som få andre på den danske scene opnået at blive en levende legende, der kan spille otte udsolgte koncerter i Store Vega, når han vil, mens TopGunn er blevet entreprenant hitproducer med over 100.000.000 streams.
Den 15. oktober 2021 afholder CHEFF RECORDS en kæmpe 10 års jubilæumskoncert i K.B. Hallen!

Andre nyheder

Se alle Nyheder
Emil Kruse i Store VEGA

Emil Kruse i Store VEGA

Efter hittet “Copenhagen City” er Emil Kruse klar til at udfolde nye sider af sit musikalske univers. I marts 2027 udkommer hans kommende album, skabt i samarbejde med OK OK, og 5. marts indtager han Store VEGA til en særlig koncert. Emil Kruse var som 16-årig blandt de første til at bringe grime til Danmark som en del af Sleng. Siden har han markeret sig som soloartist med egne udgivelser og samarbejder med nogle af landets største navne. Med rødder i grime og hiphop har han udviklet en karakteristisk skrivestil, der bevæger sig mellem poesi og gadelevering, rå energi og sårbarhed. Det kommende album markerer et nyt kapitel i Kruses karriere. Sammen med sin mangeårige ven Oliver Kincaid, alias OK OK, har han skabt et univers, hvor hans rødder i grime og hiphop møder en eksperimenterende tilgang til pop. Albummet trækker på popæraen fra slutningen af 00’erne og begyndelsen af 10’erne – en tid, hvor fusionen mellem pop og hiphop gerne måtte være stor, skæv, teatralsk og svær at sætte i bås. Her får Kruses musikalske nysgerrighed frit spil. Orkesterarrangementer og punkguitar møder hans rap og melodiske udtryk og viser sider af ham, man ikke nødvendigvis forbinder ham med. “Showtime” blev første skridt ind i det nye univers, mens “Copenhagen City” blev det store gennembrud. Med København som legeplads og en stærk visuel identitet satte hittet retningen for det, Kruse nu udfolder yderligere. På tredje single, “Jackpot”, synger Emil Kruse om at have det som en highroller over et buldrende orkesterarrangement. Sangen handler om at tro på sig selv og stå ved sin egen integritet. Musikvideoen fortsætter fortællingen fra “Copenhagen City”, mens nummeret åbner for flere musikalske stilskift frem mod albummet. De kommende singler viser hver især en ny side af Kruses udtryk, før de forskellige spor samles på det fælles album i marts 2027. Den 5. marts 2027 bringer Emil Kruse sit musikalske univers ind i Store VEGA sammen med OK OK til en særlig koncert fuld af energi og overraskelser.

SIRA JOVINA I DR KONCERTHUSET

SIRA JOVINA I DR KONCERTHUSET

Efter efterårets koncerter på TRAIN og i et udsolgt Store VEGA tager Sira Jovina næste skridt. Den 25. april 2027 spiller hun i DR Koncerthuset og indfrier dermed en af sine største drømme. Med sig har hun det personlige album Det, Man Vander, Vokser og en stemme, der forener varme, styrke og sjæl. Drømme og det, man giver næring, hænger tæt sammen i Sira Jovinas univers. Fra debut-EP’en Min Drøm, Min Altid til det fuldendte album Det, Man Vander, Vokser har hun sat ord på dét at finde sin vej, turde stå ved sig selv og give plads til det, man ønsker mere af. Nu får den bevægelse også et konkret udtryk på scenen: Den 25. april 2027 indtager hun DR Koncerthuset. Koncerten følger efter efterårets shows på TRAIN i Aarhus og i et udsolgt Store VEGA i København og markerer en ny milepæl for en artist, der med et stærkt personligt udtryk har fundet sin plads i krydsfeltet mellem pop, R&B og soul. At spille i DR Koncerthuset er en af Siras største drømme – og nu inviterer hun publikum med ind i den. Med sin karakteristiske vokal og sit poetiske blik for hverdagens store følelser skriver Sira Jovina sange om kærlighed, nære relationer og det unge voksenlivs tvivl. Hos hende kan usikkerhed og tillid, frygt og taknemmelighed eksistere side om side. Sårbarheden bliver til melodier, der sætter sig fast, og fortællinger, man kan spejle sig i. Det står centralt på Det, Man Vander, Vokser, der blev udgivet i to akter og fuldendt i september 2026. Albummets 16 sange bevæger sig fra vrede, mistillid og følelsen af at være blevet forrådt til kærlighed, tilgivelse og et aktivt valg om at give næring til det gode. Titlen udspringer af et råd, Sira har fået af sine forældre gennem årene: Det, man vander, vokser. Undervejs i arbejdet med albummet måtte hun dog slippe forestillingen om, at udvikling betyder, at alt det svære forsvinder. “Jeg rummer begge dele. Forskellen er, hvad jeg vælger at give næring,” fortæller Sira. Den erkendelse løber gennem sange som Hjerteløber, hvor hun sætter ord på sine forventninger og sin sårbarhed i venskaber, og Sig Du Kan Li Mig, der handler om at turde bede om bekræftelse – og vælge at tro på den. På Sådan Det Føles At Elske får kærligheden lov til at være til stede, selv når selvværdet vakler, mens Tror Ikk Jeg Siger Tak Nok er en tak til hendes forældre, som også medvirker på sangen med deres fælles band APHRODESIA. Siden debut-EP’en i 2024 og Før jeg falder i 2025 har Sira Jovina udviklet sit musikalske univers i samarbejde med producer Victor Støve. Samtidig har hun opbygget et stærkt livefundament med blandt andet en udsolgt headlinerturné og en nominering til P3 Talentprisen. I DR Koncerthuset mødes den musikalske og personlige rejse med en drøm, der længe har været en del af den. Den 25. april 2027 bliver endnu et kapitel i fortællingen om, hvad der kan vokse, når man bliver ved med at give det næring.

DAD HARMONY I KØBENHAVN

DAD HARMONY I KØBENHAVN

Siden 2023 har de turneret ad flere omgange i Europa og over hele Sverige med adskillige udsolgte shows. DAD Harmonys succeshistorie fortsætter både live og online. Med over 5,6 millioner følgere på sociale medier og titlen som Sveriges største artist på TikTok i 2023 har de også gjort stort indtryk internationalt. De har medvirket i morgenprogrammer og interviews i blandt andet Storbritannien, USA, Australien og Tyskland samt været gæster i The Kelly Clarkson Show. Ved koncerten inviterer Dad Harmony publikum ind i deres stue. Det bliver afslappet, hyggeligt og intimt. Der venter underholdning i topklasse og de bedste sange med en skøn blanding af publikumsfavoritter og nye harmonier.