Alex vargas

Alex Vargas annoncerer forårstour i 2026

Efter en udsolgt koncert i Falkonersalen samt ny musik, annoncerer Alex Vargas nu 16 koncerter rundt om i landet til efteråret 2026.

I foråret blev Danmark introduceret for en uhørt elektronisk energi. Den kommer fra Alex Vargas, som fuld af optimisme og bevægelse, har taget hul på et nyt musikalsk kapitel, der både sonisk og lyrisk opfordrer lytteren til at give slip – og overgive sig til nuet og det uventede.

Og med ’Get Right’ tilføjes endnu en dimension til fortællingen – et dybere lag, der skildrer indre uro, men som også har håbet som sin guide. 

Med sin nye samling sange – herunder ‘Something in the Air’, ‘Lose Your Head’ og nu ‘Get Right’ – åbner Alex Vargas altså op for et album, der lover både personlig dybde og musikalsk overskud fra en kunstner, der 10 år efter sit gennembrud stadig rykker grænser og slipper sig selv fri.

Som den nye single cementerer, er Alex Vargas i fuld gang med at udfordre sig selv, sine egne grænser og give slip på selvkontrollen. Derfor var det også en overraskelse, da han fyldte gaderne med et DJ-set til årets Distortion, og da han weekenden efter indtog den københavnske natklub SØPAVILLONEN samt årets SXSW Festival i London med et intenst, elektronisk duo-setup. 

Billetter i salg via www.bill.et/alexvargas

Gå til artistsiden

Kommende arrangementer

Se alle arrangementer
Alex Vargas
RØDOVRE, VIFTEN
Udsolgt
Alex Vargas
HELSINGØR, KULTURVÆRFTET
Udsolgt
Alex Vargas
BIRKERØD, MANTZIUSLIVE
Udsolgt
Alex Vargas
KØBENHAVN, STORE VEGA
Udsolgt
Alex Vargas
KØBENHAVN, STORE VEGA
Udsolgt
Alex Vargas
SVENDBORG TEATER
Udsolgt
Alex Vargas
ODENSE C, POSTEN
Udsolgt
Alex Vargas
STRUER, FOLKETS HUS
Udsolgt
Alex Vargas
FREDERICIA, EKSERCERHUSET
Udsolgt
Alex Vargas
KOLDING, GODSET
Udsolgt
Alex Vargas
VEJLE, BYGNINGEN
Udsolgt
Alex Vargas
ROSKILDE, GIMLE
Udsolgt
Alex Vargas
KØGE, TAPPERIET
Udsolgt
Alex Vargas
HOLBÆK, ELVÆRKET
Udsolgt
Alex Vargas
AALBORG, SKRÅEN
Udsolgt
Alex Vargas
HERNING, FERMATEN
Udsolgt

Andre nyheder

Se alle Nyheder
SVEA S I DR KONCERTHUSET

SVEA S I DR KONCERTHUSET

Efter udgivelsen af “Ødelagte Mennesker” inviterer Svea S publikum helt ind i sit univers, når hun 12. maj 2027 spiller sin hidtil største koncert i DR Koncerthuset. Svea S har de seneste år markeret sig som en af de mest spændende nye stemmer på den danske popscene. Med sin karakteristiske stemme, personlige tekster og et univers, der tør sætte ord på både det sårbare og det svære, har hun skabt et rum, hvor store følelser får lov til at fylde. Live har hun samtidig udvidet rammerne omkring musikken. I sommeren 2026 har Svea S blandt andet stået på scenerne på Jelling Musikfestival, Tinderbox og Nibe Festival – efter et 2025, hvor hun blandt andet spillede Store VEGA og Smukfest. På Smukfest fremhævede GAFFA netop den kombination, der kendetegner Svea S live, og skrev, at hun med “varme, nærvær og elektronisk kraft tryllebandt” publikum. Koncerten blev samtidig beskrevet som et show båret af selvtillid, trommer og en stærk forbindelse til dem foran scenen. Senest har hun med singlen “Ødelagte Mennesker” sat fokus på de ord, vi kaster efter hinanden, og på erkendelsen af, at de nogle gange fortæller mere om afsenderen end om den, de rammer. En tematik, Svea S også har åbnet op omkring på sine sociale medier og i Girl Talk, hvor hun deler egne oplevelser med grimme kommentarer og digital mobning. Nu tager Svea S næste skridt. 12. maj 2027 indtager hun DR Koncerthuset til en særlig aften, hvor sangene, historierne og det visuelle univers samles på den største scene i hendes karriere indtil nu. Koncerten bliver en mulighed for at opleve Svea S’ musik i et større format og komme endnu tættere på den verden, hun er ved at skabe – fra de sange, publikum allerede kender, til den nye musik, der peger fremad.

Hans Philip følger op på seneste album med koncerter

Hans Philip følger op på seneste album med koncerter

’Honey’ er ude – til foråret gæster Hans Philip landets fire største byer med otte koncerter. Hans Philip åbner døren til sit univers med albummet 'Honey'. Tre år skulle der gå før Hans Philip endnu engang ville berige os med et album og det har, uden tvivl, været ventetiden værd. Albummet er et sted, hvor hver tone føles som et åndedrag tæt på huden. 'Honey' dyrker det skrøbelige og det stærke i samme bevægelse med fængende tekster og indspilninger, der svæver som støv i sollys. Det er musik, der rammer med en kraft, som kun Hans Philip mestrer. Albummet beviser, at musikken i 2025 stadig kan være blød, varm og dybt menneskelig. I 2023 drog Hans Philip på sin komplet udsolgte turné med 11 udsolgte koncerter i henholdsvis Aarhus, Odense og København, hvor sidste nævnte endte med en rekord i Store VEGA da han spillede 6 koncerter. Og senest i 2024 indtog han landets koncertsale med et symfoniorkester hvor musikken blev gennemkomponeret af Danmarks bedste klassiske musikere på bl.a. stryg, blæs og harpe. Nogle koncerter man for nyligt har kunne gense som en koncertfilm på YouTube.  Da Hans Philip udgav sin debut, ’Forevigt’, i 2019 blev det anmelderroste album fulgt op af en koncertrække, som gik udsolgt på rekordtid. Dernæst dobbelt-albummet, ’A&B’. Med sin drømmende og maleriske R&B, har Hans Philip skabt fængslende koncerter lige siden han første gang spillede egne sange live. Og ligesom den ekstremt anmelderroste albumdebut, der har kastet både Platin og fire Guld-streamede singler af sig, har Hans Philip høstet 5-stjernede liveanmeldelser fra både GAFFA og Soundvenue, mens alle egne koncerter, gang på gang, er gået udsolgt.

ozzy annoncerer Danmarks turné i 2026

ozzy annoncerer Danmarks turné i 2026

ozzy sætter sine sidste to år under lup, når han med debutalbummet ’Hyben’ fortæller historien om at prøve at holde fast i sig selv i en dogme-fyldt hiphop verden, hvor succesen måles i penge og status – og sjældent i at have det godt. Siden ozzy i 2023 udgav sin første single ’Samme side’ er det gået stærkt for den 24-årige rapper og sanger. Egentlig var han en introvert og genert dreng med hang til SoundCloud-rap, der hjemme på værelset i Helsingør nørdede musikproduktion. Nu står han på scener og natklubber landet over med nogle af Danmarks største artister og spiller netop de sange, han i mange år puttede med på værelset. Og netop den kontrast er centrum for ozzys første album, når han undervejs stiller sig selv spørgsmålet: Kan man holde fast i sig selv som et tilbagetrukket menneske, når man pludselig er eksponeret for hele Danmark? ”Det har været nogle vilde år og mit liv har jo ændret sig helt vildt. Musik er blevet mit arbejde, men i bund og grund er jeg bare ikke særligt hiphoppet anlagt. At stå på en scene har jeg skulle lære fra bunden, og jeg vil meget hellere være derhjemme end at stå på en natklub. Så det har virkelig krævet, at jeg kom ud af min comfort-zone at være artist på fuldtid,” fortæller ozzy. Med ‘Hyben’ som en allegori for én, der skal bryde ud af sin skal og blive til en rose, er albummet er tematisk og sonisk delt op i en A- og B-side. På A-siden er lyden trap-tung og med en lyrik, der vidner om en selvbevidst ozzy, som i sit forsøg på at leve op folks forventninger, er ved at bryde sammen. På B-siden bevæger albummet sig pludselig i en langt mere poppet og romantisk retning, hvor fortællinger om kærlighed og familie overtager det lyriske univers. ’Hyben’ er produceret af ozzy selv samt Emil Falk, Rob&Jenne, Nicki Pooyandeh, Anders Ingstrup Johansen og Noah Farlot. Albummet gæstes desuden af Benny Jamz, MAS og KESI.